avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... MAMA DISPERATA!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

MAMA DISPERATA!!

In urma a nenumarate discutii si pb cu sotul meu am ajuns la o despartire neoficiala (fara divort) . Eu am plecat din cauza amenintarilor si a violentei verbale si a traumelor psihice . El insa nu m-a lasat sa plec cu copilul . Cat timp am fost o familie el nu s-a interesat de copil .Acum manifesta o grija exagerata . Pe langa faptul ca indoctrineaza copilul spunandu-i ca nu imi pasa de el si ca nu il iubesc nici nu ma primeste pt a o vedea sau a sta in preajma ei . Nici unul dintre noi nu intentam actiune de divort . Eu pt ca ma ameninta iar el de teama ca nu va castiga copilul , plus de asta masa partajata are o valoare mare si nu accepta sa impartim . toate bunurile sunt dobandite in timpul casatoriei . Pe durata casatoriei si in prezent am avut serviciu si am fost actionara in cele 2 firme.Si in momentul de fata sunt inca actionar. Eu am in prezent o relatie de care sotul meu are cunostinta si cu care ma santajeaza spunandu-mi k asta il ajuta sa castige copilul .Va rog sa-mi spuneti ce sanse am sa castig custodia copilului in varsta de 5 ani fetita .Mentionez ca amenintarile sunt telefonice si de toate felurile .Imi spune tot timpul k va plati judecatorii si ca va castiga custodia si ca va lupta sa imi suprime dreptul de a mai vedea copilul definitiv. Exista posibilitatea sa faca asa ceva ? Eu am fost si sunt o mama exemplara in relatia cu copilul meu. Copilul manifesta teama fata de mine ca urmare a atitudinii lui . Ce pot face ? Sunt de-a dreptul disperata , va rog sa-mi spuneti ce sanse reale am in a castiga custodia .
Cel mai recent răspuns: d_dea , utilizator 11:10, 19 Martie 2011
a fost o greseala ca ati plecat fara copil si cu cat trece timpul fara sa actionati, cu atat ii cresc lui sansele de a-i fi incredintat
luati legatura cu un avocat incepeti divortul, cereti incredintarea copilului si apoi faceti partaj. mai rau decat e acum, n-are ce sa fie
Va multumesc pt promptitudine , ceea ce imi spuneti ma ingrijoreaza si mai tare , situatia persista deja de ceva vreme insa ce ii da lui dreptul sa isi insuseasca copilul fara a i-l incredinta instanta?
puteti cere program de vizita pe calea ordonantei presidentiale
acum cata vreme ati plecat de acasa? daca nu a trecut mult timp, puteti cere si incredintarea copilului pe cale ordonantei
Ultima modificare: Vineri, 18 Martie 2011
gi-jane2, moderator
Din cate inteleg sotul nu "si-a insusit copilul", ci dumneavoastra ati parasit domiciliul comun. Si eu va sfatuiesc sa actionati rapid. N-ar strica daca ati avea dovezi ca sunteti amenintata de fostul sot, sau macar sa faceti plangere la politie, fara dovezi in acest sens judecatorul va avea de ales intre o mama care a plecat de acasa si s-a preocupat sa-si gaseasca un iubit in loc sa-si vada copilul si un tata care a ramas sa creasca acel copil. O mama exemplara nu-si lasa fetita de 5 ani in grija unui tata violent - nu spun asta ca sa va judec, departe de mine, ci doar ca sa va arat care e imaginea pe care si-o poate face judecatorul, de asta trebuie sa actionati rapid, rapid. Succes!
Eu nu am parasit de buna voie domiciliul . Am facut asta in urma amenintarilor si pentru ca el m-a dat afara din casa .Eu am depus o plangere la politie insa am retras-o ca am considerat ca este prea mult sa-i fac asta unui om cu care am trait 15 ani. Plus de asta vreo 2 luni am tot stat seara de seara pe la usa casei in speranta ca ma va primi .Nu am renuntat atat de usor ,insa am si eu un serviciu care presupune f mare responsabilitate ,calm , rabdare ,atitudine verticala iar aceasta situatie nu ma face decat sa imi pierd echilibrul si implicit serviciul . Fara serviciu si implicit fara niciun venit nu as putea sa ma lupt pentru copil si nici nu as avea ce sa-i ofer acestui copil din pct de vedere material vorbind.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinerea custodia copilului iulik800 iulik800 Buna! Sunt din galati am 26 ani,sunt plecata din tara de aproape 8luni sunt casatorita de 3 ani am o fetita de 1 jum.cu sotul nu ma mai inteleg si as dori sa ... (vezi toată discuția)
Abandon copil ionut979 ionut979 buna ziua. am divortat in 2009. pana la divort locuiam cu fosta sotie si cu fetita noastra intr-o garsoniera primita de la anl, acele locuinte pt tineri in ... (vezi toată discuția)
Custodia copilului Irina Filimon Irina Filimon Conform hotararii judecatoresti, in urma divortului acum 3 ani, fetita mi-a fost incredintata mie spre educare si crestere, in calitate de mama. In prezent ex ... (vezi toată discuția)