Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... insulte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

insulte

Buna ziua,am a avut o cearta cu o persona care a inregistrat cearta noastra spunind ca ma va da in judecata eu cred ca nu are destule dovezi ,nu am jignit in public dar daca se intimpla totusi am nevoie de avocat ? ma poate d cineva in judecata ptr ca am folosit niste cuvinte nu prea frumoase ?
Prin decizia nr. 62 din 18.01.2007 a Curţii Constituţionale, pronunţată în cadrul controlului concret a posteriori de constituţionalitate (asupra unei legi intrate în vigoare, deci promulgate şi publicate în Monitorul Oficial) s-a admis excepţia de neconstituţionalitate şi s-a constatat că dispoziţiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 pentru modificarea şi completarea Codului penal, precum şi pentru modificarea şi completarea altor legi, partea referitoare la abrogarea art. 205, art. 206 şi art. 207 din Codul penal, sunt neconstituţionale.
Decizia Curţii Constituţionale determinând, prin efectele sale, suspendarea efectelor normei juridice declarate ca fiind neconstituţionale, face ca de la data publicării sale în Monitorul Oficial să reintre în vigoare dispoziţiile art. 205 şi art. 206 din Codul penal, ceea ce echivalează cu incriminarea din nou a faptelor de insultă şi de calomnie.
Consider acest mod de rezolvare a lucrurilor nu tocmai usor de acceptat, avind in vedere ca art.60 alin.3 din Legea nr.24/2000 zice ca "abrogarea unei dispoziţii sau a unui act normativ are totdeauna caracter definitiv. Nu este admis ca prin abrogarea unui act de abrogare anterior să se repună în vigoare actul normativ iniţial". Dar, principial vorbind, nu este admisibila nici aplicarea unor prevederi legale neconstitutionale.
Cu toate acestea, pana la elaborarea unei legi care sa prevada in mod explicit incriminarea acestor fapte, jursiprudenta a actionat neunitar. Cert este ca o speta de aplicare prin incriminarea acestor infractiuni este cea pronuntata de Secţia penală a Tribunalului Ialomita (Decizie nr. 74/2007 din 27/02/2007).

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Cred ca pentru a incepe un proces, fiecare ar trebui sa gandeasca de 2 ori-nu e la indemana orisicui, nu stii cum se poate intoarce impotriva ta, etc.Mai cred ca trebuie sa ai si timp disponibil pt.asa ceva.Dar ar fi bine, sa incercati un mic exercitiu de autodisciplina-cu totii avem rabufniri, mai injuram si in gand, dar avem grije sa nu procvocam ceva ireversibil.Putin probabil sa va dea in judecata, pe baza unei inregistrari-expertiza, etc.
Da, aveti dreptate! dar ptr linistea mea sa ma consult cu un avocat sau sa astept sa faca ea primul pas?multumesc ptr raspuns
Pentru a avea certitudinea materializarii interesului partii de a formula plangere
impotriva dvs ,asteptati sa fiti chemata de politie si abia atunci,functie de situatie,puteti sa apelati la persoana specializata
Insulta nu mai este calificata ca infractiune.Asa incat nu ar trebui sa va faceti griji.