Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... neplata taxei de timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

neplata taxei de timbru

Bună,într-o contestatie la executare mi-a respins actiunea ca netimbrata,nefiind prezenta la primul termen si am fost citata cu aceasta mentiune ,as dori sa fac recurs sa platesc taxa şi recursul pentru a trimite la rejudecare ,insa nu pot sa fac dovada ca nu m-am putut prezenta la primul termen fiind bonlava,medicul nu.mi remite adeverinta retroactiv ,cum as putea motiva totusi recursul pentru a fi admis?#-o#-o#-o
fara o dovada concreta care sa motiveze lipsa de la contestatia de la fond, nu sunt alte motive de drept. respingerea ca netimbrata nu poate fi atacata cu nimic.
Motivati recursul prin simpla achitare a taxei de timbru, si solicitati casarea cu trimitere.
Se va admite pentru ca nu s-a judecat fondul si contestatia nu fost respinsa, ci anulata ca netimbrata.
Faceti dovada timbrajului si motivati neprezentarea la primul termen cazul de boala, fara insa a fi nevoie sa-l dovediti.
pai poate aveti martori ca ati fost atat de bolnava incat nu ati ajuns la dr. oricum. nu prea se admite pt neplata taxei. tb sa o luati de la capat.