Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Conventii civile încheiate de institutii publice ºi ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Conventii civile încheiate de institutii publice ºi pensionari

Pensionarii care provin din sistemul public,respectiv au ieşit la pensie pentru limită de vărstă dintr-o instituţie publică,mai pot lucra pentru aceiaşi instituţie pe bază de convenţie civilă?Ce contribuţii se reţin şi ce obligaţii de plată revin instituţiei în cazul în care este nevoită să încheie asemenea convenţii?Mulţumesc pentru răspuns.
Da, pot incheia conventii civile. Atentie daca este contract civil independent sau dependent . Vezi OUG 82/septembie 2010. Daca este independent, se opreste CAS ;sanatate,impozit somaj nu se opreste pt. ca este pensionar. Daca activitatea este reconsiderata ca fiind dependenta ,toate contributiile si pentru angajat si pentru angajator se calculeaza si se vireaza ca pentru salariatii cu contract de munca.