Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... la contract de 4 ore cat trebuie lucrat in preaviz-2 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

la contract de 4 ore cat trebuie lucrat in preaviz-2 ore?

Am contract partial cu 4 ore.In preavizul de concedire pot lucra doar 2 ore?
Nu mai este valabila o veche prevedere a codului muncii anterior celui din 2003, care prevedea ca, in perioada de preaviz, in cazul desfacerii CIM din initiativa angajatorului, salariatul avea dreptul sa lucreze jumatate din timpul orar din contract.
Prin urmare, trebuie sa lucrati 4 ore.
eu sunt in preaviz si mai am pana maine si maine trebuie sa ma internez in spital ce se intampla cu preavizul
Daca va luati concediu medical pe perioada preavizului acesta se suspenda , urmand a se relua imediat dupa terminarea concediului medical.