Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sambata lucrata = ore suplimentare ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sambata lucrata = ore suplimentare ?

Buna ziua.
Sunt angajata unui unui call center cu jumatate de norma -4 ore. In luna iulie am semnat un act aditional pt.marire de salar. Acest act adit. continea si modificarea orarului, respectiv de luni pana sambata, intervalul orar 10-20.
Eu am facut la angajare o cerere pt.a lucra doar de dimineata. Cerea a fost aprobata iar de mai bine de 1 an se respecta. Incepand de sapt.aceasta mi-a fost modificat orarul de la 16-20, fara sa ma anunte nimeni in prealabil.
Eu pana acum nu am lucrat sambata dar de cand cu modificarea m-au trecut si sambata pe orar , mi-au dat 1 zi libera in cursul aceleasi saptamani dar nu mai am 2 zile libere consecutiv , cum cere legea !?
Intrebarile mele sunt :
1.din punct de vedere legal, sunt obligata sa merg sambata la lucru ?
2.se considera ore suplimentare sau nu ? Trebuie sa am 2 zile libere consecutiv ?
3.pt.schimbarea orarului pot face ceva ?
4.Daca imi dau demisia, avand inca 10 zile Co neefectuat sunt obligata sa stau in preaviz ?

Multumesc.
1.Din punct de vedere legal sunteti obligata sa mergeti la munca astfel cum ati negociat si incheiat contractul individual de munca si eventual actele aditionale ulterioare la acesta. In contractul de munca trebuie sa scrie cate ore/zi si cate ore/saptamana prestati pentru angajator, dupa modelul aprobat prin ordin al ministrului muncii, care la lit. D Durata muncii, in cazul unui CIM cu fractiune de norma trebuie sa prevada aceasta:
" 2 O fractiune de norma de .......... ore/zi, ......... ore/saptamana ....................... .
a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: .............. (ore zi/ore noapte).
b) Programul de lucru se poate modifica in conditiile regulamentului intern/contractului colectiv de munca aplicabil.
c) Nu se vor efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau inlaturarii consecintelor acestora."
vedeti ce scrie la dvs. in CIM/ACT ADITIONAL

2. Art. 105
(1) Contractul individual de muncă cu timp parţial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la
art. 17 alin. (3) , următoarele:
a) durata muncii şi repartizarea programului de lucru;
b) condiţiile în care se poate modifica programul de lucru;
c) interdicţia de a efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări
Prin Legea 97/2015 s-a modificat art. 137 alin. (1) in sensul ca Repausul săptămânal este de 48 de ore consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica. Vechea reglmentare prevedea un repaus de 2 zile consecutive.

3. Vedeti ce scrie in CIM/acte aditionale ulterioare. Daca nu este prevazut aici orarul, atunci ar trebui sa fie undeva prevazut, eventual in Regulamentul intern. Vedeti tot acolo daca nu se specifica si modalitatea/situatiile in care puteti modifica orarul.

4. Da, sunteti obligata sa stati in preaviz, insa angajatorul poate sa fie de acord cu efectuarea concediului in timpul preavizului, si atunci din perioada de preaviz vi se va scadea perioada concediului de odihna. Aceasta este insa o facultate a angajatorului, asa incat daca nu este de acord cu aceasta, va trebui sa efectuati integral preavizul, urmand ca la incetarea CIM sa vi se acorde compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat in temeiul art. 146 alin. (3) din Codul muncii.
Andreia08 a scris:

.....
Intrebarile mele sunt :
1.din punct de vedere legal, sunt obligata sa merg sambata la lucru ?
2.se considera ore suplimentare sau nu ? Trebuie sa am 2 zile libere consecutiv ?
3.pt.schimbarea orarului pot face ceva ?
4.Daca imi dau demisia, avand inca 10 zile Co neefectuat sunt obligata sa stau in preaviz ?

Multumesc.

1. Sunteti obligata numai in situatia in care ziua de sambata este zi de lucru pentru dvs. In alte situatii , nu.

2. Orele lucrate in weekend nu se considera ore suplimentare.

Munca suplimentara se refera la munca peste programul de 8 ore/zi de luni-vineri .Orele suplimentare sunt ceea ce depaseste 40 de ore pe saptamana, in cele 5 zile, si nu pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal.

Munca suplimentara si munca in zilele de week-end sunt recompensate diferit si se supun unor prevederi legale diferite.

Munca in zilele de repaus saptamanal este compensata cumulativ cu :
- repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

3. Daca orarul de munca este stipulat in c.i.m., atunci va trebui incheiat un act aditional la c.i.m.
In rest, doar printr-o solicitare catre angajator.

4. Se poate efectua CO in perioada de preaviz .. CO nu prelungeste durata preavizului.

Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

CO nu prelungeste durata preavizului , astfel incat la expirarea perioadei de preaviz raportul de munca va inceta.

Daca se va efectua CO in timpul preavizului, atunci salariatul va primi indemnizatia aferenta acestuia si nu salariu.

Daca nu se poate efectua CO in timpul preavizului , atunci la incetarea c.i.m. zilele de CO neefectuate se vor compensa in bani, conform art.146 alin.3 C.mun.