Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor - domiciliu strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor - domiciliu strainatate

Mama X si tatal Y - necasatoriti - au un copil

Filiatia este recunoscuta de ambii parinti - apare in certificatul de nastere.

X doreste sa plece in strainatate pentru ca a obtinut un post avantajos.

X doreste sa ia copilul cu ea.

Y insa nu prea este de acord.

Care ar fi pasii pe care trebuie sa-i urmeze X ?

Multumesc
S-a stabilit ca minorul este incredintat unuia dintre parinti?
Daca nu, trebuie promovata actiune in instanta pentru incredintarea minorului la mama, iar pe baza sentintei definitive si irevocabile, se poate trece minorul in pasaportul mamei, chiar fara acordul tatalui. procesul presupune martori, ancetata sociala...
In concluzie, asa cum sustine Todinca va trebui sa deschideti proces.
Partea neplacuta este ca tocmai se intra in vacanta judecatoreasca si primul termen de judecata va fi in septembrie.
Nu s-a stabilit inca incredintarea minorului unuia din parinti.

Problema insa este daca, dupa ce va fi incredintat minorul mamei, aceasta va putea sa-l ia in strainatate ?
Potrivit Legii pasapoartelor nr. 248/2005, DA!