avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor - domiciliu strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor - domiciliu strainatate

Mama X si tatal Y - necasatoriti - au un copil

Filiatia este recunoscuta de ambii parinti - apare in certificatul de nastere.

X doreste sa plece in strainatate pentru ca a obtinut un post avantajos.

X doreste sa ia copilul cu ea.

Y insa nu prea este de acord.

Care ar fi pasii pe care trebuie sa-i urmeze X ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: avTodincaVeronica , utilizator 00:20, 5 Iunie 2008
S-a stabilit ca minorul este incredintat unuia dintre parinti?
Daca nu, trebuie promovata actiune in instanta pentru incredintarea minorului la mama, iar pe baza sentintei definitive si irevocabile, se poate trece minorul in pasaportul mamei, chiar fara acordul tatalui. procesul presupune martori, ancetata sociala...
In concluzie, asa cum sustine Todinca va trebui sa deschideti proces.
Partea neplacuta este ca tocmai se intra in vacanta judecatoreasca si primul termen de judecata va fi in septembrie.
Nu s-a stabilit inca incredintarea minorului unuia din parinti.

Problema insa este daca, dupa ce va fi incredintat minorul mamei, aceasta va putea sa-l ia in strainatate ?
Potrivit Legii pasapoartelor nr. 248/2005, DA!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prezentare la divort g_abryela g_abryela Buna ziua.Am si eu cateva intrebari.Cererea de divort s-a depus de comun acord, avem termenul pe 19 ianuarie si tocmai m-a anuntat ca atunci nu se afla in ... (vezi toată discuția)
Copil minor - unul din parinti doreste sa plece definitiv din tara.. andei_c andei_c Buna ziua, As dori si stiu si eu cum este legislatia romana in cazul unui copil minor cand unul din parinti doreste sa-l ia si sa-si stabileasca domiciliul in ... (vezi toată discuția)
Trecerea frontierei alexa_sidorencu alexa_sidorencu Am o curiozitate,am vazut procese in care s-a admis domiciliul copilului la o adresa din afara tarii,autoritate parinteasca exercitata in comun,cum poate ... (vezi toată discuția)