Forum Discuţii juridice Executare silită tert poprit-bun de plata??
Discuție deschisă în Executare silită

tert poprit-bun de plata??

Buna ziua! am o mare problema. Am o societate la care a lucrat numita x. acesteia, urmare neachitarii ratelor unui credit incheiat cufirma y, i s-a pus poprire pe venituri, urmand ca aceste venituri sa fie oprite din fondurile societatii pe care o detin. am invederat la executor faptul ca angajata x are temporar supendat contractul de munca, fiind in concediu de maternitate. problema e ca am facut si contestatie la executare la instanta, contestatie ce mi s-a respins invocandu-se exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a numitei x. asta inseamna ca eu, ca tert poprit, sunt bun de plata pt sumele datorate de angajata mea??
Aveti obligatia platii, doar daca dvs , ca firma, datorati bani angajatei.
Asa functioneaza institutia tertului poprit. Daca dvs datorati sume de bani salariatei pentru munca prestata, aveti obligatia , in calitate de tert poprit , sa virati o parte din aceste venituri catre creditorul angajatei dvs.
Va invederez faptul ca, creditorul nu va putea fiinta poprirea asupra contului dvs , ca tert poprit, decat daca obtine prin instanta "validarea popririi".
si nu va obtine momentan pt ca dvs. inca nu ii platiti salariul angajatului, contractul fiind suspendat.
Va trebui sa virati 1/3 cand contractul de munca va fi in derulare din nou