Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Solicitarea unui nou permis si certificat de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Solicitarea unui nou permis si certificat de inmatriculare

Buna ziua, as avea o intrebare, daca poate sa ma lamureasca cineva: Fiul meu urmeaza sa isi schimbe domiciliul, deoarece si-a cumparat apartament. Intrebarea ar fi: dupa ce isi schimba domiciliul, este obligatoriu sa solicite si emiterea unui nou permis de conducere si certificat de inmatriculare in care sa fie mentionata noua adresa ? Multumesc mult daca poate cineva sa-mi raspunda si va doresc un weekend placut, o saptamana cat mai frumoasa si...toate cele bune :luck: :luck::luck:
Raspunsul este DA, trebuie sa-si schimbe permisul de conducere, dar totodata si cartea de identitate.
Legea nu permite a avea mai multe adrese diferite, in mod diferentiat, pe actele cu care te si poti legitima (c.i., permis, talon...).
Pe langa cat costa un apartament, schimbarea tuturor actelor este un "mizilic". Neschimbarea actelor pe aceeasi adresa, atrage sanctiuni cu amenda (care vor fi mult mai mari decat daca s-ar platii ptr. schimbarea actelor).

O zi buna.
666., utilizator