Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Reancredintare minor (11 ani si 5 luni)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Reancredintare minor (11 ani si 5 luni)

Cum obtin reancredintarea minorei daca aceasta a fost incredintata mamei in urma divortului.Acum copilul de 11 ani si 5 luni, sustine ca este agresata, fizic si verbal de mama sa, fapt pentru care a cerut in mod expres sa vina la mine(tatal).Am si inregistrari audio cand e batuta cu cureaua. Sunt valabile ca probe?
Mai mult copilului nu ii sunt asigurate cele necesare traiului(imbracaminte, incaltaminte, mancare) cu toate ca primeste pensie peste 1ooo RON /luna de la mine.
-Primeste barbati in apartament care i-si fac dus , se imbata, fumeaza se saruta in fata copilului.
O consecinta pozitiva evident.
Daca tot aveti termenul atat de lung, n-ar fi rau sa incercati si o incredintare provizorie pe calea unei ordonante presedintiale.