Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... taxa judiciara contestatie tabel preliminar
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

taxa judiciara contestatie tabel preliminar

Buna ziua, as avea o nedumerire...am depus o declaratie de creanta la un dosar de faliment, timbrata cu taxa jud. de timbru cu 120 lei si timbru jud. 0.30 lei....ulterior sunt notificata ca am fost inscrisa in tabelul preliminar, insa partial, cu o suma mai mica decat creanta declarata....am depus contestatie in termen, insa am primit citatie cu mentiunea de a achita taxa jud. de 120 lei pana la urmatorul termen, sub sanctiunea anularii cererii.....intrebarea e: in cazul in care am timbrat declaratia initiala cu taxa jud.120 lei, mai sunt nevoita a achita inca o data taxa integral si la momentul contestatiei????#-o
Da, trebuie sa platiti separat taxa privind introducerea contestatiei care este tot de 120 lei (art. 6 lit. c din L146/1997). SUCCES!
Contestatia are regimul unei cereri noi in justitie astfel incat aceasta trebuie timbrata astfel cum a raspuns si colega mea
Multumesc!
Daca printr-o contestatie se contesta mai multe creante, e suficienta o singura taxa de timbru sau trebuie cate o taxa pentru fiecare creanta contestata?