avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inscrierile facute in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inscrierile facute in cartea de munca

As dori sa stiu daca, din moment ce ti s-a trecut vechimea in cartea de munca ...mai poate fi modificat ceva, vizand conditii exceptionale(de genul celor in care ti-a fost scrisa gresit perioada de vechime).
o a doua intrebare este : daca ai pe cartea de munca notata vehimea, asta te asigura si de faptul ca in acea perioada ti-au fost platite catre buget toate procentele aferente??
Ultima intrebare: este normal ca un angajator sa te tina in concediu fara plata mai bine de 200 zile pe an??
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:07, 5 Iunie 2008
Potrivit Deceretului 92/1976, mentiunile din cartea de munca pot fi completate sau modificate in baza unor acte doveditoare a csituatiilor de care faceti vorbvire, numai ca trebuie sa justificati un interes pentru asemenea mentinuni. Este evident ca odata ce in carnetul de munca s-a notata vechime in munca se prezuma ca au fost achitate si toate contributiile datorate de angajator bugetului de stat. Dutata concediului fara plata se stabileste, potrivit art. 148 aklin. 2 CM prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul interen, in functie de acestea se poate aprecia daca o asemenea perioada indelungata este sau nu fireasca.
D.ROXANA a scris:

As dori sa stiu daca, din moment ce ti s-a trecut vechimea in cartea de munca ...mai poate fi modificat ceva, vizand conditii exceptionale(de genul celor in care ti-a fost scrisa gresit perioada de vechime).
o a doua intrebare este : daca ai pe cartea de munca notata vehimea, asta te asigura si de faptul ca in acea perioada ti-au fost platite catre buget toate procentele aferente??
Ultima intrebare: este normal ca un angajator sa te tina in concediu fara plata mai bine de 200 zile pe an??
Multumesc!


1. Se poate face modificari sau rectificari in carnetul de munca, potrivit dispozitiilor Decretului nr.92/1976, in cazul constatarii unor inscrieri eronate.
2. Asigurarea platii contributiilor catre bugetul de stat o puteti avea numai in momentul in care veti vedea ordinele de plata ale acestor contributii vizate de banca la care angajatorul are deschis contul bancar. Pana atunci, asa cum s-a mai scris, se prezuma ca au fost achitate.
3. Durata maxima a concediilor fara plata este de 90 de zile calendaristice intr-un an. Potrivit art.54 C.mun., contractul individual de munca poate fi suspendat prin acordul partilor in cazul concediilor fara plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie florin47 florin47 Am avut contract de asigurat la Camera de Munca (avand o societate comerciala tip s.r.l.),insa am platit la buget toate obligatiile unui salariat cu contract ... (vezi toată discuția)
Se mai elibereaza carte de munca sau nu? florinsadova florinsadova O persoana student doreste sa se angajeze pe perioada vacantei de vara. Angajatorul i-a spus ca nu se mai elibereaza carti de munca.Este adevarat? (vezi toată discuția)
Vechime carte de munca victor sorin victor sorin Buna ziua , din motive mai mult sau mai putin obiective nu am consemnate in cartea de munca toate perioadele lucrate , acestea putind fii dovedite doar prin ... (vezi toată discuția)