Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inscrierile facute in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inscrierile facute in cartea de munca

As dori sa stiu daca, din moment ce ti s-a trecut vechimea in cartea de munca ...mai poate fi modificat ceva, vizand conditii exceptionale(de genul celor in care ti-a fost scrisa gresit perioada de vechime).
o a doua intrebare este : daca ai pe cartea de munca notata vehimea, asta te asigura si de faptul ca in acea perioada ti-au fost platite catre buget toate procentele aferente??
Ultima intrebare: este normal ca un angajator sa te tina in concediu fara plata mai bine de 200 zile pe an??
Multumesc!
Potrivit Deceretului 92/1976, mentiunile din cartea de munca pot fi completate sau modificate in baza unor acte doveditoare a csituatiilor de care faceti vorbvire, numai ca trebuie sa justificati un interes pentru asemenea mentinuni. Este evident ca odata ce in carnetul de munca s-a notata vechime in munca se prezuma ca au fost achitate si toate contributiile datorate de angajator bugetului de stat. Dutata concediului fara plata se stabileste, potrivit art. 148 aklin. 2 CM prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul interen, in functie de acestea se poate aprecia daca o asemenea perioada indelungata este sau nu fireasca.
D.ROXANA a scris:

As dori sa stiu daca, din moment ce ti s-a trecut vechimea in cartea de munca ...mai poate fi modificat ceva, vizand conditii exceptionale(de genul celor in care ti-a fost scrisa gresit perioada de vechime).
o a doua intrebare este : daca ai pe cartea de munca notata vehimea, asta te asigura si de faptul ca in acea perioada ti-au fost platite catre buget toate procentele aferente??
Ultima intrebare: este normal ca un angajator sa te tina in concediu fara plata mai bine de 200 zile pe an??
Multumesc!

1. Se poate face modificari sau rectificari in carnetul de munca, potrivit dispozitiilor Decretului nr.92/1976, in cazul constatarii unor inscrieri eronate.
2. Asigurarea platii contributiilor catre bugetul de stat o puteti avea numai in momentul in care veti vedea ordinele de plata ale acestor contributii vizate de banca la care angajatorul are deschis contul bancar. Pana atunci, asa cum s-a mai scris, se prezuma ca au fost achitate.
3. Durata maxima a concediilor fara plata este de 90 de zile calendaristice intr-un an. Potrivit art.54 C.mun., contractul individual de munca poate fi suspendat prin acordul partilor in cazul concediilor fara plata.