Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturare energie electrica unui subconsumator
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturare energie electrica unui subconsumator

O societate comerciala solicita sa-i furnizez energie electrica .Nu are solutie pentru bransament de la EON,decat ca subconsumator de la mine.
Cum il inregistrez in contabilitatea mea?Ce fel de contract inchei cu el pentru a-i emite factura pentru energia furnizata ?
Daca societatea Dvs. are prins ca obiect de activitate si prestarea de servicii,pe baza unui contract incheiat intre cele doua firme puteti factura energia electrica consumata de acesta. Indicat ar fi sa mai aveti un contor amplasat in spatiul ce face obiectul acestei discutii.
Inregistrarea in contabilitate a acestei operatiuni de catre Dvs. se face astfel:
411 = %
gabi_romanul a scris:

O societate comerciala solicita sa-i furnizez energie electrica .

Este piata libera la energie ?
Dvs produceti energie ?
Eu nu am inteles speta .
Pe baza contractului dvs. cu E.On-ul, se incheie un ctr. de furnizare cu subconsumatorul utilizand acelasi pret si totodata trebuie sa aveti avizul de re-furnizare de la E.ON.
Buna ziua,
AM urmatoarea problema …. am o sc infiintata in 96 in gestiune un transformator de 250Kva. Cativa ani mai tarziu am cedat (printr-o hartie de mana) unui agent economic pentru a-si putea infiinta societatea comerciala 30 de kva. Nu stiu daca are sau nu un contract cu Eon-ul, dar consumul lui apare pe facturile mele.
Pana in septembrie si-a achitat consumul … cu intarzieri, dar l-a achitat. De cateva zile i-am i-am intrerupt energia electrica.
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac … ma ameninta ca ma da in judecata pentru ca i-am intrerupt energia electrica, acesta fiindu-mi dator cu peste 15.000 Ron.
Intre mine si el nu exista nici un contract, are un contor separat de al meu , dar lui nu ii este emisa nici o factura. Eu ii facturez prestari servicii.
Multumesc