Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Declinã competenþa de soluþionare a cauzei în ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Declinã competenþa de soluþionare a cauzei în favoarea Judecãtoriei Sectorului 4

Am depus contestatie a unui proces verbal la judecat. sect 5 asa cum a scris dl agent constatator care de fapt a gresit ceea ce am si explicat in instanta.
Explicati-mi va rog ce inseamna:
Solutie: Admite excepţia necompetenţei teritoriale a Judecătoriei Sectorului 5 Bucuresti. Declină competenţa de soluţionare a cauzei în favoarea Judecătoriei Sectorului 4 Bucureşti. Cu recurs în termen de 5 zile de la pronunţare.

Trebuie sa ma adresez eu la sect. 4 si sa depun o alta contestatie sau trebuie sa urmaresc dosarul meu deja la sect 4? Sau poate s-a rezolvat treaba?:">

Multumesc anticipat
veti fi citat de judecatoria sect 4;
daca agentul constatator nu a intocmit corect pv de contraventie, puteti cere anularea acestuia inclusiv pe acest aspect
Multumesc de raspuns.

Da, asa am si facut.