Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune in constatare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune in constatare

buna ziua,am cumparat un teren printr-un inscris sub semnatura privata, in baza unui titlu de proprietate, de la 3 persoane, aceste persoane sunt mostenitori, nu se poate face succesiunea deoarece restul mostenitorilor sunt plecati in strainatate si nu sunt de gasit, persoanele care mi-au vandut terenul sunt in alta localitate si nu pot veni in instanta din cauza varstei si a starii de sanatate.Trebuie in mod obligatoriu facuta succesiunea? Am sanse sa castig daca nu se prezinta la proces?multumesc anticipat.

trebuie obligatoriu dezbatuta succesiunea pt a dobandi calitatea de proprietari. nu este obligatoriu sa se prezinte la proces. important e sa se faca citarea legala.
pai si daca nu se poate face succesiunea, pt ca o parte din mostenitori sunt plecati in strainatate, care e solutia?da-ti o idee va rog.multumesc mult.
citati partile la domiciliile de aici daca nu le stiti pe cele din strainatate si procesul se va desfasura normal. repet, prezenta lor nu e obligaorie in instanta.
Daca evitati procedura notariala, actiunea va fi respinsa ca lipsita de interes si nu numai.Va prezentati la notar, primul pas, apoi cu incheierea ce se va emite, mergeti la instanta.
de succesiune trebuie sa se ocupe persoanele de la care am cumparat terenul, intrebarea mea este ce trebuie eu sa cer in instanta? (amanarea cauzei, suspendarea cauzei....) pana la dezbaterea succesiunii?multumesc pentru raspuns.