Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune in constatare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune in constatare

buna ziua,am cumparat un teren printr-un inscris sub semnatura privata, in baza unui titlu de proprietate, de la 3 persoane, aceste persoane sunt mostenitori, nu se poate face succesiunea deoarece restul mostenitorilor sunt plecati in strainatate si nu sunt de gasit, persoanele care mi-au vandut terenul sunt in alta localitate si nu pot veni in instanta din cauza varstei si a starii de sanatate.Trebuie in mod obligatoriu facuta succesiunea? Am sanse sa castig daca nu se prezinta la proces?multumesc anticipat.
In ce an ati cumparat terenul? Actiunea adresata instantei va fi respinsa daca nu faceti dovada ca ati fost initial la notariat. Lipsa unor mostenitorilor se suplineste cu procura, atat pt. cei de aici cat si cei din strainatate.
avvalentina, utilizator