avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... credit neplatit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

credit neplatit

am un credit in val de 30000 ron luat in sep 2008 ,coplatitor la acest credit este tatal meu.
creditul este unul de nevoi personale fara garantii mobile sau imobile.
nu am mai putut plati ratele de ceva vreme si au inceput sa ma ameninte cu executarea silita.
specific ca nu am nimik pe numele meu, in schimb tatal meu mai are cate ceva .
nu a girat cu nici un bun mobil sau imobil doar a trebuit sa-l am ca coplatitor
in cazul in care nu mai platesc creditul se poate ajunge sa -l execute pe tatal meu ?,repet el nu a girat cu nimik a trebuit sa aduca doar fluturasii de salarii pe ultimele 3 luni.
din cate am mai citit pe net se recurge de a-i opri 1/3 din salariu.
astept cateva sfaturi si raspunsuri
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 19:19, 21 Martie 2011
in cazul in care dvs nu aveti bunuri debitul se va recupera de la tatal dvs ori prin poprire pe salariu ori prin executarea bunurilor sale imobile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coplatitor la un credit de nevoi personale cu ipoteca mirusaby mirusaby Buna ziua, Am si eu urmatoarea pb.: in 2008 am girat pe cineva, o ruda apropiatala un credit de nevoi pers. cu ipoteca.In 2010 cand eu am vrut sa fac o ... (vezi toată discuția)
Executare silita credit de nevoi personale alexpop alexpop Tatal meu a contractat un credit de nevoi personale si un card de credit si din motive obiective nu a mai reusit sa achite ratele. Creditul a fost dat spre ... (vezi toată discuția)
Credite neachitate belecuta09 belecuta09 Buna ziua, Am o mare rugaminte : am 3 credite (1 nevoi personale, 2 carduri ) care au fost declarate scadente din cauza faptului ca nu am mai putut plati ... (vezi toată discuția)