avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare silita credit de nevoi personale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare silita credit de nevoi personale

Tatal meu a contractat un credit de nevoi personale si un card de credit si din motive obiective nu a mai reusit sa achite ratele. Creditul a fost dat spre executare silita si mama mea a primit somatia acasa. Ceea ce as dori sa stiu este ce se poate intampla acum ? Parintii mei detin in comun un apartament. Este posibil ca apartamentul sa fie executat silit ? Sau se poate executa silit doar partea detinuta de tatal meu ? Mentionez ca mama mea nu a girat cu nimic si nu a semnat nimic in ceea ce priveste acest credit. Tatal meu nu mai are alte bunuri pe numele lui insa in prezent are un salariu destul de bun. Care ar fi urmatorii pasi urmati de banca ? Poprire pe salariul tatalui meu ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:54, 8 Octombrie 2012
Depinde de valoarea creditului, daca nu este prea mare, se va opta pe varianta popririi din salariu.
Valoarea este de aproximativ 30000 ron.
Poprire sau partaj pe casa si executarea silita fie pe casa, fie pe sulta.
In aceeasi situatie sunt si eu.
Pentru creditul de nevoi personale in valoare de 30,000RON s-a perceput o plata , numita asigurare a creditului; deci din cei 30000RON, propriu-zis s-au incasat doar 27000.
Aceasta, normal, inseamna ca, (virgula) creditul este asigurat, deci nu este legal sa se recurga la executare silita.
.
Sau fiind un credit de nevoi personale, negarantat cu nimic, de ce sa se ajunga la executare silita?
Va rog sa imi raspundeti,
Va multumesc,
Alina
Ultima modificare: Luni, 8 Octombrie 2012
alinash, utilizator
De ce se ajunge la executare silita ? Pt ca nu platiti de bunavoie ratele la care v-ati angajat.
Daca ati incheiat o asigurare , vedeti ce ati asigurat, in ce situatii asiguratorul plateste in locul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit neplatit djxx djxx am un credit in val de 30000 ron luat in sep 2008 ,coplatitor la acest credit este tatal meu. creditul este unul de nevoi personale fara garantii mobile sau ... (vezi toată discuția)
Executare silita imobil pentru un credit de nevoi personale AnnaStoica AnnaStoica Buna ziua!Mama mea a luat un credit de nevoi personale in anul 2007 ,in valoare de 28000 lei fara sa garanteze cu vreun bun.Pana in anul 2010 a platit ratele ... (vezi toată discuția)
Executare complicata actual actual Buna ziua, ma numesc Tudor Dan sunt din Alexandria, jud. Teleorman si am o problema mai complicata, la care sper sa primesc un raspuns pe acest forum. Prima ... (vezi toată discuția)