Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare silita credit de nevoi personale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare silita credit de nevoi personale

Tatal meu a contractat un credit de nevoi personale si un card de credit si din motive obiective nu a mai reusit sa achite ratele. Creditul a fost dat spre executare silita si mama mea a primit somatia acasa. Ceea ce as dori sa stiu este ce se poate intampla acum ? Parintii mei detin in comun un apartament. Este posibil ca apartamentul sa fie executat silit ? Sau se poate executa silit doar partea detinuta de tatal meu ? Mentionez ca mama mea nu a girat cu nimic si nu a semnat nimic in ceea ce priveste acest credit. Tatal meu nu mai are alte bunuri pe numele lui insa in prezent are un salariu destul de bun. Care ar fi urmatorii pasi urmati de banca ? Poprire pe salariul tatalui meu ?
Depinde de valoarea creditului, daca nu este prea mare, se va opta pe varianta popririi din salariu.
Valoarea este de aproximativ 30000 ron.
Poprire sau partaj pe casa si executarea silita fie pe casa, fie pe sulta.
In aceeasi situatie sunt si eu.
Pentru creditul de nevoi personale in valoare de 30,000RON s-a perceput o plata , numita asigurare a creditului; deci din cei 30000RON, propriu-zis s-au incasat doar 27000.
Aceasta, normal, inseamna ca, (virgula) creditul este asigurat, deci nu este legal sa se recurga la executare silita.
.
Sau fiind un credit de nevoi personale, negarantat cu nimic, de ce sa se ajunga la executare silita?
Va rog sa imi raspundeti,
Va multumesc,
Alina
alinash, utilizator
De ce se ajunge la executare silita ? Pt ca nu platiti de bunavoie ratele la care v-ati angajat.
Daca ati incheiat o asigurare , vedeti ce ati asigurat, in ce situatii asiguratorul plateste in locul dvs.