Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... calomnie sau denunt calomnios ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

calomnie sau denunt calomnios ?

impotriva unei persoane care a depus o reclamatie impotriva mea ca sustrag curent electric , eu pot faceplangere prealabila de calomnie sau de denunt calomnios ? ( plangerea a fost infirmata de echipa da la electrica conform notei de constatare intocmita dupa ce a verificat instalatia inpreuna cu politia) .mentionez ca plangerea depusa nu stiu daca a fost la electrica sau la politie.
Din aspectele mentionate de dvs nu reies elementele constitutive ale infractiunilor mentionate de dvs,respectiv persoana a sesizat un anume aspect ,fara a avea o anume intentie si fara a ticlui probe mincinoase
"Codul Penal Roman incrimineaza in art. 259 denuntarea calomnioasa adica infractiunea de reclamare catre organele de urmarire si cercetare penala a unei alte persoane pentru fapte sau incalcari ale legii penale , care nu s-au savarsit in realitate.
Învinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plângere, cu privire la savârsirea unei infractiuni de catre o anume persoana, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani."
ii puteti face plangere pt denunt calomnios, daca a inregistrat plangerea la politie.
daca nu aveti succes cu plangerea penala, va puteti adresa apoi instantei de judecata in a-i cere daune pt calomnie