Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de timbru si cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de timbru si cheltuieli de judecata

Buna ziua,

Va expun o speta legata de o contestatie la executare:

Contestatorul era girantul unui imprumutat care nu si-a achitat datoria, iar creditorul a pornit astfel executarea silita impotriva girantului.

Girantul a formulat contestatie la executare achitand si taxa de timbru aferenta, iar la primul termen paratul a depus intampinare prin avocat in care a solicitat printre altele si cheltuieli de judecata - onorariu de avocat.

Insa inainte de urmatorul termen al contestatiei, imprumutatul si-a achitat integral datoria fata de creditor - prin urmare contestatia la executare a girantului a ramas fara obiect.

Instanta s-a pronuntat constatand ca ramasa fara obiect contestatia, insa i-a respins contestatorului (girant) solicitarea de restituire a taxei de timbru (intemeiata pe art. 23 al. 1 lit. c din Legea 146/1997) si l-a obligat si la plata cheltuielilor de judecata (onorariu de avocat 500 lei).

Ce solutie ar fi cea mai potrivita pt ca girantul (contestator) sa-si recupereze atat taxa de timbru cat si cheltuielile de judecata, deoarece nu este parte cazuta in pretentii si nici nu i se poate opune vreo culpa procesuala?

Multumesc pentru ajutor.

Iulian
Da, instanta a apreciat , in mod corect, ca partea care a cazut in pretentii este ...girantul, deoerece actiunea lui a ramas fara obiect. Culpa procesuala nu are, dar, potrivit prevederilor Codului de procedura civila, poate fi obligat la plata cheltuielilor de judecata, la cererea paratului-art. 274 alin. 1.
Tot astfel, judecatorii nu pot micsora cheltuielile pe care partea care a castigat va dovedi ca le-a facut, nu pot sa micsoreze onorariile avocatilor.
Oricum, daca in intampinare, paratul a recunoscut pretentiile reclamantului, el nu mai poate fi obligat la plata cheltuielilor de judecata, exceptand cazul in care a fost pus in intarziere inainte de chemarea in judecata-art.275.
Doar ca in speta nu avem o parte care a castigat...
Ok, multumesc pt raspuns. Nu ramane decat ca girantul sa se indrepte cu actiune in pretentii impotriva debitorului pt a-si recupera cheltuielile de judecata deoarece din cauza acestuia a initiat contestatia la executare care a ramas fara obiect.
Cum ar trebui intemeiata in drept aceasta actiune...? 998 - 1000 Cod Civil?