Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistrare tardiva a unui contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistrare tardiva a unui contract de munca

Cum se poate inregistra tardiv un contract de munca pe anul 2010 pentru perioada 20 septembrie- 22 octombrie? Sau ce as putea sa fac pentru a acoperi o perioada de 23 de zile din octombrie 2010, care imi lipsesc intre terminarea masteratului si angajarea mea in campul muncii, pentru a avea 12 luni lucrate in vederea obtinerii indemnizatiei de crestere a copilului?
1. Care este data preaconizata a nasterii?

2. Ceea ce doriti dvs se poate, sub riscul sanctionarii angajatorului respectiv .
Data preconizata a nasterii este 20 iunie.
In acest caz, perioada luata in calcul ar fi 20 iunie 2010 - 20 iunie 2011.
Potrivit OUG nr.111/2010:
- se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului.
- prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului.
- prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut mai sus.
Avand in vedere aceste prevederi, consider ca veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.