Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

buna ziua. am o intrebare: in luna ianuarie 2013 am ramas insarcinata, preconizez data nasterii aprox 15-19 octombrie2013. ma intreseaza daca voi avea dreptul la indemnizatie crestere copil. precizez ca am lucrat la o Cooperativa Mestesugareasca in perioada 11.05.2011-14.10.2012. incepand cu 15.10.2012 conventia individuala de munca a incetat. M-am angajat la o alta firma cu contract incheiat si inregistrat sub nr. 20/15.10.2012 urmand ca activitatea sa inceapa la 16. 10.2012 practic imi lipseste doar 1 zi intre cele 2 locuri de munca. aceasta zi ma poate incurca cumva . astept raspuns si va multumesc anticipat
1. Daca veti naste in octombrie 2013 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC sunt noiembrie 2012 - octombrie 2013.

2. Asadar indepliniti conditiile penntru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.

3. Conform OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor sunt admise si fractiunile de luna:

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.

multumesc frumos pr raspuns