avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2037 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

buna ziua. am o intrebare: in luna ianuarie 2013 am ramas insarcinata, preconizez data nasterii aprox 15-19 octombrie2013. ma intreseaza daca voi avea dreptul la indemnizatie crestere copil. precizez ca am lucrat la o Cooperativa Mestesugareasca in perioada 11.05.2011-14.10.2012. incepand cu 15.10.2012 conventia individuala de munca a incetat. M-am angajat la o alta firma cu contract incheiat si inregistrat sub nr. 20/15.10.2012 urmand ca activitatea sa inceapa la 16. 10.2012 practic imi lipseste doar 1 zi intre cele 2 locuri de munca. aceasta zi ma poate incurca cumva . astept raspuns si va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ghitacorina , utilizator 21:26, 6 Februarie 2013
1. Daca veti naste in octombrie 2013 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC sunt noiembrie 2012 - octombrie 2013.

2. Asadar indepliniti conditiile penntru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.

3. Conform OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor sunt admise si fractiunile de luna:

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.


multumesc frumos pr raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu maternitate/ de crestere copil Valias Valias Buna ziua, O prietena de-a mea, insarcinata in 7 saptamani, are contract de munca (perioada determinata) din 29 octombrie 2012. Data aproximativa a nasterii ... (vezi toată discuția)
Adeverinta venit net pentru calcul indemnizatie crestere copil max300 max300 Buna ziua! Am nascut pe data de 8 octombrie 2014. Intrebare: pentru calculul indemnizatiei de crestere copil se iau in vedere veniturile obtinute in ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de ccc? AndreeaIonela AndreeaIonela Sunt angajata din data de 3.11.2013 si sunt insarcinata iar DPN este 11 septembrie 2014. Daca din nefericire copilul se va naste mai repede de luna septembrie, ... (vezi toată discuția)