Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Credit Prima Casa / Divort - Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Credit Prima Casa / Divort - Partaj

Buna ziua,

Am obtinut un credit prima casa in toamna. Sotia este co-platitor.
Suntem casatoriti de mai putin de un an si luna aceasta am depus cerere de divort.

Sotia nu are nici o pretentie asupra apartamentului atat timp cat preiau ratele.

Se poate rezolva totul simplu, la notar? Care este procedura ca ea sa nu mai figureze ca si co-platitor la credit? Daca sustine ca nu are nici o pretentie, si banca nu e de acord sa raman singur cu creditul, si ea inca o sa figureze ca si co-platitor dar eu platesc ratele, exista vreun risc?

Va rog sa imi sugerati care e cea mai buna metoda sa terminam totul simplu si fara sa implice prea multe costuri.

Va multumesc anticipat.
intai rezolvati cu banca.. obtineti acordul ei pt partaj si preluarea ratelor de dvs, eventual va trebuie alt coplatitor. abia apoi mergeti la notar pt iesire din indiviziune
altefl, nu e bine pt doaman ca ramane coplatotor in contractul de credit si raspunde fata de banca cu veniturile si bunurile dansii pt achitarea creditului, in caz ca nu veti plati ratele se ajunge la executare silita si dupa vanzarea imobilului va ramane o diferenta in banii de plata.
in plus, doaman nu va putea contracta un alt credit mai mare daca e coplatitor la altul si se indatoreaza peste limita