Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... suspendarea cauzei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

suspendarea cauzei

buna ziua, am deschis o actiune pt constatarea dreptului de proprietate asupra unui teren, problema este ca nu s-a facut succesiunea, as vrea sa suspend cauza pana la solutionarea succesiunii.Cum trebuie sa procedez?multumesc
succesiunea se face la notar. nu vad de ce sa va suspende.care e legatura?
nu stiu daca in aceasta situatie va avantajeaza suspendarea cauzei in mod benevol.acest lucru presupune, printre altele, ca sa achitati la repunerea pe rol a cauzei a unei taxe de 50% din taxa initiala.
pe urma, o actiune in constatare este inadimisibila atat timp cat puteti promova o actiune in realizare.daca succesiunea se face amiabil(doar la notar) dureaza relativ putin.daca se face prin instanta, puteti eventual solicita conexarea cauzelor.
Gabriel Zagrean, Avocat
succesiunea ar putea sa dureze mostenitorii sunt in alta localitate(o parte din mostenitori sunt plecati in strainatate si nu sunt de gasit) pot sa cer o amanare pana la rezolvarea succesiunii?actiunea in constatare este deja introdusa, o pot schimba intr-o actiune in realizare? imi dati va rog frumos un sfat?
eu_craciun, utilizator
Sunteti la stadiul cand se mai poate modifica actiunea?
Ati timbrat deja?
avvalentina, utilizator
am timbrat actiunea, sunt la al trei-lea termen, mai pot schimba actiunea din actiune in constatare in act. in revendicare?daca o las asa sunt in pericol sa-mi respinga actiunea?