Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... repunere pe rol a cauzei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

repunere pe rol a cauzei

Bun, am inteles ca trebuie sa fac o cerere de repunere pe rol a cauze cf art245 pct 1 C.proc.civ. dar in situatia in care eu sunt in recurs, la ce instanta depun cererea: la cea la care am depus cererea de recurs sau la tribunal unde se afla dosarul acum? Multumesc anticipat!
Cererea de repunere pe rol o depuneti la Tribunal unde se judeca cereerea dv. care a fost suspendata
Multumesc mult
Cererea de repunere pe rol se depune la instanta care a luat masura suspendarii,mu in termen mai mare de 1 an pentru ca actiunea care a fost suspendata si nu a fost repusa pe rol in termenul de mai sus,risca sa fie declarata perimata.La repunerea pe rol,in afara de conditiile exceptate de lege se timbreaza cerea cu 1/2 sin taxa de timbru achitata initial sau din taxa stabilita de instanta,daca actiunea initiala nu a fost timbrata la valoarea initiala
cererea o depuneti la instanta unde aveti dosarul, dar nu mai tarziu de 1 an de la supendare deoarece se va constata suspendarea. Si aveti grija ca dupa ce depuneti cererea sa va indepliniti obligatiile dispus(pentru care a foast suspendata cauza) caci astfel va suspenda din nou
oanaralooka a scris:

cererea o depuneti la instanta unde aveti dosarul, dar nu mai tarziu de 1 an de la supendare deoarece se va constata suspendarea. Si aveti grija ca dupa ce depuneti cererea sa va indepliniti obligatiile dispus(pentru care a foast suspendata cauza) caci astfel va suspenda din nou

... perimarea