avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... repunere pe rol a cauzei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

repunere pe rol a cauzei

Bun, am inteles ca trebuie sa fac o cerere de repunere pe rol a cauze cf art245 pct 1 C.proc.civ. dar in situatia in care eu sunt in recurs, la ce instanta depun cererea: la cea la care am depus cererea de recurs sau la tribunal unde se afla dosarul acum? Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 01:08, 19 Septembrie 2009
Cererea de repunere pe rol o depuneti la Tribunal unde se judeca cereerea dv. care a fost suspendata
Multumesc mult
Cererea de repunere pe rol se depune la instanta care a luat masura suspendarii,mu in termen mai mare de 1 an pentru ca actiunea care a fost suspendata si nu a fost repusa pe rol in termenul de mai sus,risca sa fie declarata perimata.La repunerea pe rol,in afara de conditiile exceptate de lege se timbreaza cerea cu 1/2 sin taxa de timbru achitata initial sau din taxa stabilita de instanta,daca actiunea initiala nu a fost timbrata la valoarea initiala
cererea o depuneti la instanta unde aveti dosarul, dar nu mai tarziu de 1 an de la supendare deoarece se va constata suspendarea. Si aveti grija ca dupa ce depuneti cererea sa va indepliniti obligatiile dispus(pentru care a foast suspendata cauza) caci astfel va suspenda din nou
oanaralooka a scris:

cererea o depuneti la instanta unde aveti dosarul, dar nu mai tarziu de 1 an de la supendare deoarece se va constata suspendarea. Si aveti grija ca dupa ce depuneti cererea sa va indepliniti obligatiile dispus(pentru care a foast suspendata cauza) caci astfel va suspenda din nou

... perimarea

Alte discuții în legătură

Suspendarea cauzei floring64 floring64 Împreună cu mai mulţi colegi de serviciu, prin intermediul sindicatului am acţionat Ministerul Administratiei si Internelor în judecată pentru diminuarea ... (vezi toată discuția)
Recurs la incheiere de sedinta pt suspendare in baza art. 155.1 c.p.c. vs perimare Krissia . Krissia . Am o cauza deschisa pe somatie plata. In 15.06.2013 instanta a dispus suspendarea cauzei in baza art. 155.1 C.p.c. pe motiv ca nu am depus la dosar dovada ... (vezi toată discuția)
Repunere pe rol dosar de divort mihai62 mihai62 la repunerea pe rol in dosar de divor,actiunea trebuie motivata? daca da,aceasta motivare trebuia trimisa odata cu citatia de chemare in instanta(termen)? (vezi toată discuția)