Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... repunere pe rol dosar de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

repunere pe rol dosar de divort

la repunerea pe rol in dosar de divor,actiunea trebuie motivata? daca da,aceasta motivare trebuia trimisa odata cu citatia de chemare in instanta(termen)?
Stimate Domn,

Repunerea pe rol a unei cauze suspendate din vina partilor se face la solicitarea scrisa a partii interesate, fara a se relua motivarea initiala. Se timbreaza la jumatate din valoarea initiala. Aveti grija, insa, sa nu fi trecut un an de la momentul suspendarii, caz in care va fi intervenit perimarea.
Ar trebui sa precizati din ce motive se face cererea pe rol.Ce scrie in citatie?
Pot exista mai multe variante posibile.
Daca dosarul a fost suspendat din cauza neprezentarii partilor, atunci este suficienta cererea de repunere pe rol.

Daca insa dosarul a fost suspendat pt ca partile nu au indeplinit unele obligatii stabilite de instanta in sarcina lor, atunci pt a repune pe rol dosarul mai intai trebuie indeplinite acele obligatii.

Oricum reounerea pe rol se face cu o cerere prealabila si cu achitarea a 1/2 din taxa de timbru initiala.