Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuare; Actiune civila ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuare; Actiune civila ?

Intr-o speta de evacuare;
Intelegerea inainte de incheierea casatoriei, soacra mama fetei promite ca dupa incheierea casatorie va face acte pe apartament ginerilui si ficei sale sub conditia sa contribuie la plata ratelor apartamentului pana la achitarea integrala (apartamentul fiind cumparat pe numele exclusiv a soacrei). O alta conditie era aceea ca cei doi tineri fica si ginerele sa aduca imbunatatirile si modernizarile necesare apartamentului. Timp de 4 ani ginerele si fica au contribuit la plata ratelor, deasemeni pana 16 ani cei doi tineri au contribuit exclusiv la imbunatatirea apartamentului, prin inlocuirea tuturor elementelor (geamuri, usi,perchet, instalatii sanitare si alte elemente de bunuri mobile ,,,etc.). Dupa ce s-au facut toate in locuinta soacra in secret cu ficasa, o initiaza pe aceasta sa divorteze. Dupa pronuntarea divortului, soacra initiaza o actiune civila cu obiectul de judecata "EVACUARE". (fac mentiunea ca respectivul nu detine nici un act deoarece traind in devalmasie cu sotia si soacra si toate actele au disparut, adica cele doua le-a dosit bine );
Va intreb cum vedeti rezolvarea acestui caz ?
Se poate invedera ca soacra cu fica sa la "INSELAT"pentru a face ce a fost necesar in locuinta respectiva care este propietatea exclusiva a soacrei?(in sensul aratat dovada este proba testimoniala; persoanele care au fost de fata la logodna, cand mama fetei a aratat problemele financiare pe care le avea si promisiunea facuta, ca dupa ce merge la starea civila a-II-a zi va face actele pe apartament,,, dar nu le-a facut nici dupa 16 ani...!!!!)
Se poate invoca dispozitiile art.244 alin.2 Cod proc. civ. cu solicitarea de suspendare a cauzei, si trimitere cauzei la un complet penal pentru a se pune in miscare actiunea penala impotriva fostei sotii si a soacrei pentru savarsirea faptei de "inselatorie" fapta prevazuta si pedepsita de legea penala..
Astept raspuns, cat mai concludent
Cum vedeti rezolvarea acestei cauze,,,,Sau ce propuneti ??:((

Divort si partaj...,partajul va fi dificil...,va obtine totusi o parte din bunurile dobandite in timpul casatoriei...dar si o sulta reprezentand interventiile sotilor pentru modernizarea apartamentului...
lupalb13 a scris:

Divort si partaj...,partajul va fi dificil...,va obtine totusi o parte din bunurile dobandite in timpul casatoriei...dar si o sulta reprezentand interventiile sotilor pentru modernizarea apartamentului...
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Am itrebat daca pot invoca suspendarea pe temeiul disp.art.244 alin.1 pct.2 Cpc
Mai mult in dosarul de partaj cu fosta sotie "soacra"este parte parata in cauza.
Obiectul cererii soacrei este "evacuarea", daca nu se poate invoca art. aratat se poate cere conexare dosarului de evacuare la dosarul de partaj bunuri comune, invoc disp.art.164 alin (1) Cpc.
Sper ca una din doua sa fie admisibila.. :(
mda...se poate dar instanta poate admite...conexarea mai degraba....totusi sunt de parere ca viata merge inainte orice am face...sa ia cat mai mult si sa plece cat mai departe....
lupalb13 a scris:

mda...se poate dar instanta poate admite...conexarea mai degraba....totusi sunt de parere ca viata merge inainte orice am face...sa ia cat mai mult si sa plece cat mai departe....
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Mda,, cu luatul cat mai mult ar fi o ideie, dar nu prea este legala.. Oricum Cineva de sus vede pe fiecare in parte... Intradevar pana la Acel Cineva ne mananca instantele, (Sf.-tii). Eu am sa-l ajut cat se poate, restul,, va decide instanta...:((