Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concubinaj

Buna ziua,am o nelamurire,daca stau inpreuna cu prietena mea de mai mult de 10 ani si ea moare eu ajung pe strada? apartamentul fiind pe numele ei,avem 60 de ani ne am cunoscut destul de tirziu,nu avem copii.ce se intimpla cu mine daca se intimpla ceva cu ea?
daca dansa nu are copii sa va faca testament, altfel nu aveti vreun drept de mostenire
in functie de gradul de intelegere dintre dvs, prietena poate ca prin anumite acte intocmite pe timpul cvietii sa va asigure ca o parte din mostenire(sau chiar toata0, in cazul survenuirii decesului dansei, sa va ramana dvs.
cel mai uzitat este contractul de intretinere sau de renta viagera.Dar mai sunt si alte forme,evident.
legatele(sub forma donatiilor sau testamentelor), pot fi relativ usor atacate dupa deces de catre prezumtivii mostenitori ai prietenei dvs.
va indic sa aveti o discutie serioasa sio deschisa pe aceasta teme cu prietena dvs si sa alegeti una din modalitatile expuse(desigur, daca prietene dvs doreste fara echivoc sa va gratuleze cu o parte din mostenire).
multumesc ptr raspuns