Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ajutor completare declaratie sanatate-pfa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ajutor completare declaratie sanatate-pfa

Buna ziua,

In ianuarie 2011 am deschis un PFA:((, am depus declaratia220, cu venitul estimat, am platit impozitul si acum am aflat caci cu toata ca sunt angajata trebuie sa depun si sa platesc si asigurari de sanatate.OK...dar acum sunt cu declaratia (anexa 5) in fata si m-am blocat...:sorry:
-la pct.a: venit anual/estimat ce trec...venitul brut sau cel net ?!
- pe urma la venit - baza de calcu ,pe trimestru impart venitul de mai sus la 4 sau pot sa trec de ex. la trim. 1 zero ? si la contributie....de unde stiu ce sa trec?????#-o sau poate....rubricile acestea se completeaza de catre ei...?!

Va rog sa ma luminati si sa-mi spuneti ce si cum trebuie sa completez caci deja simt ca o iau razna......:O
Multumesc!!
La a) se trece venitul net din D. 220 depusa pentru anul 2011.
Acest venit (sa zicem 5000 ron) se imparte la 4 si pentru fiecare trim se completeaza transa (ex: 1250 RON); contributia este 5.5% deci, trimestrial ai de platit: 1250 x 5.5% = 69 lei
Multumesc,

dar....si la celelalte puncte:
- termen de plata
b- diferenta de venit-tinand cont de faptul ca de abia din anul acesta am PFA-ul?
c- sume restante?
d- majorari de intarziere?

Elena, eu nu am completat nimic, am dus decizia de impunere de la finante la sanatate, doamna de acolo mi-a luat decizia, a impartit venitul net la 4, mi-a calculat contributia la sanatate pentru fiecare trimestru ca 5.5% aplicat la venit/4, mi-a dat decizia de impunere SANATATE, termene de plata 15 Martie / Iunie / Septembrie / Decembrie. Sistemul asta este pentru Cluj.
Lucrezi cu venitul NET; majorari de intarziere, sume restante o sa-ti spuna ei daca ai, dar nu prea ai de unde daca ai fost angajata si nu ai avut alte venituri, doar pentru primul trimestru 2011 o sa fie ceva majorari pina intr-un ron cred.
Multumesc