avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca nu anunt la somaj ca m-am angajat, pot lua in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca nu anunt la somaj ca m-am angajat, pot lua in continuare indemnizatia de somaj?

daca nu anunt la somaj ca m-am angajat, pot lua in continuare indemnizatia de somaj?
Cel mai recent răspuns: mihayu78 , utilizator 17:54, 22 Martie 2011
mihayu78 a scris:

daca nu anunt la somaj ca m-am angajat, pot lua in continuare indemnizatia de somaj?


Puteti lua in continuare indemnizatia, sub riscul inapoierii ei in momentul in care veti fi descoperit ... si sigur veti fi descoperit.
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 41.
(1) Persoanele care beneficiazã de indemnizaţie de şomaj au urmãtoarele obligaţii:
...
b) sã comunice în termen de 3 zile agenţiei pentru ocuparea forţei de muncã la care sunt înregistrate orice modificare a condiţiilor care au condus la acordarea drepturilor;
...
Art. 43.
(1) Indemnizaţia de şomaj se plãteşte lunar în cuantumul prevãzut la art. 39 alin.(2), respectiv la art. 40 alin. (1).

(2) Pentru fracţiuni de lunã indemnizaţia de şomaj se calculeazã proporţional cu numãrul de zile calendaristice din luna respectivã.

Art. 44. - Încetarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
a) la data încadrãrii în muncã, conform legii, pentru o perioadã mai mare de 12 luni;
...
Art. 46. - Drepturile bãneşti prevãzute la art. 43 fac obiectul executãrii silite pentru debite provenite din plata necuvenitã a acestora, precum şi pentru cazurile prevãzute de Codul de procedurã civilã ori de alte dispoziţii legale speciale.

2. Asadar nu se poate cumula indemnizatia de somaj cu alte venituri profesionale decat in conditiile legii (daca obtineti venituri profesionale din activitati independente potrivit legii dar nu mai mari de500 lei pe luna)
3. Daca angajarea dvs. este cu CIM nu puteti cumula cele doua venituri.
deci ce-l mai bine e sa anunt la ajofm!?problema este ca au trecut 3 zile de la semnarea contractului!mai pot beneficia de 30%din somaj dacanunt acum?
Da, este timp, va duceti cu o copie dupa CIM si completati o cerere tip pentru acordarea celor 30%.
multumesc frumos ca m-ati adus cu picioarele pe pamant!!!sincer ma gandeam sa-i mint dar e mai bine sa fiu cinstit pina la urma......o zii buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Durata dintre doua angajari virg1954 virg1954 Care este durata maxima intre desfacerea CIM la un loc de munca si angajarea la alt loc de munca, pentru a nu se considera intrerupere de angajare. (vezi toată discuția)
Dreptul la indemnizatie pentru ccc pana la 2 ani corinutza* corinutza* Buna ziua.Daca am fost in somaj si am terminat somajul in data de 29.03.2010 dar nu m-am angajat imediat ci in data de 19.08.2010,daca raman insarcinata la sf. ... (vezi toată discuția)
Angajare cristiana27 cristiana27 mentionez ca sant in somaj si din data de 23.06.2010 am semnat un contract de munca pe perioada nedeterminata, as dori sa stiu ce trebuie sa fac in continuare ... (vezi toată discuția)