Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune 5 frati si 1 sot supravietuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune 5 frati si 1 sot supravietuitor

Buna ziua,vin la dvs.cu urmatoarea problema :mama a decedat in februarie, suntem 5 frati, unul decedat ,exista si un sot care nu este tatal nostru, acesta nu doreste sa aduca actele care compun masa succesorala.Unul din frati a deschis succesiunea. Mama a avut o casa dinaintea casatoriei,a cumparat 1 in timpul casatoriei,au avut si conturi in diferite banci insa ne-am interesat si sunt goale stim doar de un cont pe numele sotului in care mai sunt niste bani.Cum putem proceda?cat timp dureaza succesiunea in instanta?am dreptul sa intru in casa mamei dinaintea casatoriei pana la terminarea succesiunii?celalalt apartament fiind inchiriat ,banii proveniti din chirie sunt luati de sotul mamei.Va multumesc anticipat,astept raspunsurile dumneavoastra.
chiria ar trebui impartita intre sotul mamei si dvs si fratii. dansul are dreptul la un 1/4 din bunurile mamei dvs. restul se imparte in cote egale intre dvs si frati. procesul ar putea dura destul de mult intrucat se va face si o expertiza de evaluare a bunurilor imobile si mobile.