Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Parintii mei sunt decedati,mama-4ani,tata-5luni.Suntem 5parti care beneficiem de mostenirea din partea parintilor.Mostenirea este formata din un apartamant 3camere,o casa la tara si terenuri agricole.Va rog sa-mi spune-ti cateva detalii cu privire la modul de desfasurare al succesiunii(taxe,procente,etc).Vreau un sfat de la d-voastra cum trebuie sa procedez cat mai simplu si cu costuri mai reduse.Va multumesc
indicat ar fi sa se dezbata succesiunea in instanta de judecata. asa s-ar solicita si iesirea din indiviziune. taxa de timbru pe care trebuie sa o platiti este de 3% din valoarea bunurilor care fac obiectul mostenirii.
pai... costuri reduse... in principal trebuie ca toti 5 sa va prezentati la un notar pentru a dezbate succesiunea. Notarul va stabili cotele ce vi se cuvin fiecaruia si va emite certificatul de mostenitor pentru fiecare in parte. Acum costurile... ele depind de valoarea de circulatie a bunurilor ce sunt supuse impartelii. Nu am ce cote/ taxe sa va spun, nici chiar estimativ, intrucat:
1. nu ati precizat cine sunt cei 5 mostenitori... frati, veri, unchi... etc. ce relatie de familie exista intre ei si defuncti
2. nu ati precizat ce fel de terenuri sunt, agricole, ok... unde? ce suprafata? etc...
3. nu ati precizat unde este imobilul...

oricum... ideea e ca taxele sunt suficient de mari, parte pozitiva este ca se impart intre mostenitori. Ce sa va zic? nici estimativ nu pot aprecia ca sunt insuficiente detalii.

Contactati impreuna cu cei 5 un notar si va lamuriti cu actele in fata.
Procedura prealabila notariala e obligatorie.Mergeti la notar pentru exprimarea dreptului de optiune succesorala in cele 6 luni de la deces , iar cand veti dispune de sumele necesare, veti solicita si dezbaterea succesiunii.