Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Varsta
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Varsta

Buna seara,

Am o intrebare. Este posibil ca o persoana pensionara, sa infiinteze firma (srl) ? Si sa fie administrator? Daca da, aceea persoana pierde pensia? Care sunt dezavantajele?

Va multumesc.
logic ca poate. Nu are nicio legatura cu pensia lui. Daca e pensie pentru limita de varsta cu atat mai bine. O data la 12 luni, angajat fiind, poate cere recalcularea pensiei. Daca este pesionat anticipat, nu e recomandat sa fie angajat al societatii. Pierde pensia atunci. Ca administrator nu are nicio problema. Succes.
Multumesc,

Iar daca aceea persoana este pensionat pe caz de boala?