Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Norme sanitare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Norme sanitare

Buna seara,
Solicit ajutorul unuia dintre consultantii juridice pentru a afla care este legea care reglementeaza normele igienico-sanitare ce trebuie respectate in cazul infiintarii unei societati cu domeniu de activitate in productia panificatiei si patiseriei.
Mentionez ca am accesat site-urile Ministerului de Sanatate si al Directiei de Sanatate Publica Bucuresti.Ambele prezinta doua tipuri de declaratie, una pe propria raspundere ref la conditiile igienico-sanitare, cealalta care va fi supusa autorizarii sanitare prin parcurgerea procedurii de evaluare.
Pe de alta parte, Registrul Comertului solicita de asemenea o declaratie pe proprie raspundere in ceea ce priveste respectarea normelor igienico-sanitare.
Problema este ca nu imi este clar cine ce autorizeaza si as vrea sa fiu in cunostinta de cauza cu legea in vigoare.
Multumesc,
Pe linie igienico-sanitara este suficienta declaratia pe propria raspundere.
Veti fi nevoiti sa parcurgeti procedura de evaluare pe linie sanitara-veterinara la DSV-SA, dar banuiesc ca stiti acest lucru, pt ca nu ati pomenit nimic de asta !..

:luck:

Am contactat astazi Directia Publica de Sanatate care mi-a confirmat ca dupa inregistrarea declaratiei pe proprie raspundere de la Registrul Comertului, se va face un control pentru eliberarea autorizatiei sanitare.
In ceea ce priveste Directia Sanitar-Veterinara, nu stiu cum se procedeaza, tot prin Registrul Comertului sau se depune direct la ei o cerere?
E un pic mai mult decat o cerere..
Este vorba de un dosar care cuprinde in mod standard următoarele documente:
a) o cerere scrisă în care sunt precizate:
(i) denumirea şi adresa unităţii;
(ii) activitatea desfăşurată;
(iii) tipurile şi cantităţile de produse supuse vânzării cu amănuntul;
(iv) locurile de vânzare cu amănuntul a produselor obţinute în unitatea proprie;
(v) numărul de personal lucrător, precum şi detalii cu privire la pregătirea acestuia;
b) schiţa obiectivului unde se desfăşoară activităţile de producţie;
c) copii ale documentelor din care să rezulte că unitatea deţine un program de autocontrol;
d) copia certificatului constatator [...]

Dupa caz, pot fi solicitate si alte documentatii.

Bineinteles, trebuie sa va puneti la punct si pe linie SSM (sanatate si securitate in munca si SU (pompieri).
De asemenea, in functie de dimensiunile afacerii, ar putea fi necesare demersuri pe partea de protectia mediului.

O seara buna,
Multumesc foarte mult pentru completari si informatii.
Puteti detalia mai mult despre programul de autocontrol?Nu am citit pana acum nimic referitor la acesta.
Iar certificatul constatator se refera la autorizatia de functionare a entitatii?
multumesc,
Este vorba de acel Ghid de bune practici cunoscut si sub acronimul HACCP, dar nu va pot oferi alte informatii aici pe forum.
Daca sunteti din Bucuresti sau jud. Ilfov, ne puteti contacta, pentru a solicita o oferta.