Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Conditii igienico-sanitare pentru un bar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Conditii igienico-sanitare pentru un bar

Ce conditii igienico- sanitare trebuiesc indeplinite pentru desfasurarea activitatii de bar ( 5630 cod caen) pentru a nu primi amenzi ?
Unde gasesc regurile si conditiile pentru desfasurarea acestui tip de activitati?
Trebuie sa aduc reprezentant de la DSV inainte de a incepe activitatea?
La data inregistrarii firmei la Registrul comertului, conform prevederilor OUG nr. 44/ 2008 cu modificarile si completartile ulterioare ati dat declaratii pe propria raspundere ca sunt indeplinite conditiile din punct de vedere - ssm, psi-su, mediu, sanitare, sanitar-veterinare. Impreuna cu certificatul de inregistrare al firmei ati primit si certificate constatatoare pentru fiecare din cerintele pentru care ati dat declaratie pe propria raspundere.
Revedeti declaratiile date si veti vedea ce conditii trebuie sa indepliniti, vis a vis de legile care le mentioneaza. Legile le gasiti pe internet.
Inainte de inceperea activitatii trebuie sa obtineti autorizatii de functionare de la ITM, Directia de sanatate publica, Directia sanitar-veterinara, pompieri-SU si mediu.