Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... ssm si psi
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

ssm si psi

am o intreprindere individuala fara angajati, eu sunt admin si lucrez, trebuie sa fac ssm si psi ?va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
avangarde, utilizator
La inregistrarea firmei ati dat declaratie pe propria raspundere (ati bifat niste casute) la Registrul comertului ca sunt indeplinite toate conditiile legale pentru ssm, mediu, sanatate, sanitar-veterinare. Revedeti ce ati bifat si luati masuri ca sa se regaseasca realizate in firma dvs.
O data cu certificatul de inregistrare a firmei, la cerere puteti primi certificate constatatoare pentru fiecare din domeniile in care ati dat declaratii pe propria raspundere.
Studiati cu atentie legislatia in domeniu ssm si psi-su (o gasiti pe internet) si luati-va masurile necesare pentru ca in cazul unui control din partea inspectorilor statului sa fiti in regula.
Instruiti-va singur citind legislatia din domeniu si aplicand-o in firma dvs.
Aveti nevoie de autorizatie de functionare de la primarie. Certificatele constatatoare certifica activitatea dvs. pe firma respectiva.
Daca doriti ca prevederile legale sa fie indeplinite in numele dvs. de o firma autorizata, costurile pot fi nerentabile pentru firma dvs.
Nu aveti obligatia legala sa apelati la o firma autorizata sa presteze activitati in domeniul ssm si/ sau in domeniul psi-su.
Daca veti angaja lucratori va trebui sa le deschideti fise individuale de instruire si sa-i instruiti in domeniul ssm si psi-su.
Va multumesc !