Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatii proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatii proprietari

In ce consta descarcarea de gestiune a unei asociatii de proprietari?Multumesc!
Conform art 33 (1) d) din L nr 230/2007 descarcarea de gestiune este atributul cenzorului sau a comisiei de cenzori,care se realizeaza cel putin o data pe an,de regula in cadrul adunarii generale.,prin prezentarea raportului asupra activitatii asupra gestiunii asociatiei de proprietari,aferent anului financiar contabil anterior
Se face un raport de predare-primire a gestiunii in care, in principal, se evidentiaza situatia soldurilor activ-pasiv.
Descarcarea de gestiune se face prin vot si hotarare a adunarii generale la propunerea cenzorului in finalul prezentarii raportului intocmit de cenzor sau comisia de cenzori. Este o recunoasterea, in urma verificarilor cenzorului, a bunei gestionari a asiciatiei.
Sigur ca, intr-o acceptiune mai larga putem considera ca si predarea gestiunii de la un administrartor la altul sau de la o echipa de conducere la alta se poate numi descarcare de gestiune daca s-a facut in urma unei verificari si asistente calificate (comisie de denzori, fima de conatbilitate, expert contabil CECCAR...).