avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... cat se plateste acum impozit la inchiriere apartament
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

cat se plateste acum impozit la inchiriere apartament

Buna seara tuturor,
Am rugamintea sa imi spuneti si mie daca stiti cat se mai plateste impozit la inchirierea unui apartament. Stiam de varianta de 16% din 75% de chirie dar acum am auzit ceva si de asigurari sanatate.Va multumesc anticipat pentru raspunsuri,
O seara buna va doresc,
Andreea
Cel mai recent răspuns: Bonny , utilizator 02:01, 29 Martie 2012
Din venitul din chirie se scade impozitul 16% si 5,5% contributia la fondus de sanatate. Mergeti si depuneti declaratia 220 la Finante si apoi faceti declaratia la Casa de Asigurari de Sanatate
Buna ziua. Noi avem doua case inchiriate in Romania, insa suntem rezidenti si muncim in strainatate. Mai trebuie sa platim si acei 5.5% la sanatate?? Ce acte trebuie sa trimitem (si daca) la Casa de Asigurari de Sanatate??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata taxelor pentru chirie Srb Srb Buna ziua, daca o persoana este somera si inchiriaza un apartament cu 1500 lei/luna, cat trebuie platit la stat? Multumesc (vezi toată discuția)
Contract anaf pt chirie Monica Claudia Monica Claudia Cat se plateste real in cazul inchirierii unui apartament 16 sau 21 % ( 16% impozit + 5 % CAS) sau numai 16 %. Am auzit tot felul de variante . Multumesc (vezi toată discuția)
Impozitare venit din inchiriere teren OVMAR OVMAR Buna ziua ! Doresc sa inchiriez un teren catre o firma cu 1000 lei pe luna. Venitul meu net din salariu este de 1612 lei pe luna. Ce obligatii am de plata ... (vezi toată discuția)