Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... cat se plateste acum impozit la inchiriere apartament
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

cat se plateste acum impozit la inchiriere apartament

Buna seara tuturor,
Am rugamintea sa imi spuneti si mie daca stiti cat se mai plateste impozit la inchirierea unui apartament. Stiam de varianta de 16% din 75% de chirie dar acum am auzit ceva si de asigurari sanatate.Va multumesc anticipat pentru raspunsuri,
O seara buna va doresc,
Andreea
Din venitul din chirie se scade impozitul 16% si 5,5% contributia la fondus de sanatate. Mergeti si depuneti declaratia 220 la Finante si apoi faceti declaratia la Casa de Asigurari de Sanatate
Buna ziua. Noi avem doua case inchiriate in Romania, insa suntem rezidenti si muncim in strainatate. Mai trebuie sa platim si acei 5.5% la sanatate?? Ce acte trebuie sa trimitem (si daca) la Casa de Asigurari de Sanatate??