avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata taxelor pentru chirie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata taxelor pentru chirie

Buna ziua, daca o persoana este somera si inchiriaza un apartament cu 1500 lei/luna, cat trebuie platit la stat?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Consilier Juridic Arad , Consilier juridic 14:40, 8 Noiembrie 2014
aveti obligatia sa achitati lunar 16% impozit pe profit si o cota de 5,5% contributii asigurari sociale de snatate
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Noiembrie 2014
Consilier Juridic Arad, Consilier juridic
16% din suma totala si 5.5% tot din suma totala sau dupa ce scad cei 16% ?
Nu. Ambele se calculeaza la brut.

Nu mai exista acea cota de 25% cheltuieli deductibile?
Deci 16% din suma totala - 25% din ea?
In urma cu aprx 2 luni am inregistrat la AJFP Arad un contract de inchiriere. O data cu el si declaratia 220 privind venitul estimat in care am calculat din totalul pretului obtinut din chirie am scazut 25% cheltuieli deductibile iar din suma rezultata (chirie neta) am calculat 16% impozit si 5,5% cass.

Nu am auzit sa se anuleze acea cota de 25% chelt. deductibile!

Cel mai bine sunati la administratia financiara la care apartineti la serviciul contribuabili persoane fizice si intrebati acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass si cas laura2008_angel laura2008_angel am deschis o intreprindere individuala in feb 2013 si a-si dori sa stiu dc trebuie sa platesc cass si cas , ce suma si de cand si cum se procedeaza? Specific ... (vezi toată discuția)
Impozitul din inchiriere imobiliara ContSters70318 ContSters70318 In cazul in care sursa de venit a unei persoane provine din dreptul de proprietate(chirie) iar valoarea acesteia nu depaseste venitul minim garantat,mai ... (vezi toată discuția)
Ajutor simulare la concret al calcului taxelor la stat pentru pfa (fara tva / servicii web) an 2012-2013 romeot27 romeot27 Buna, Am un PFA deschis in luna 10.2012. Au trecut 6 luni de atunci si am facturi emise in valoare de 14000 RON. Nu sunt angajat in alta parte, deci sunt ... (vezi toată discuția)