Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata taxelor pentru chirie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata taxelor pentru chirie

Buna ziua, daca o persoana este somera si inchiriaza un apartament cu 1500 lei/luna, cat trebuie platit la stat?
Multumesc
aveti obligatia sa achitati lunar 16% impozit pe profit si o cota de 5,5% contributii asigurari sociale de snatate
Consilier Juridic Arad, Consilier juridic
16% din suma totala si 5.5% tot din suma totala sau dupa ce scad cei 16% ?
Nu. Ambele se calculeaza la brut.

Nu mai exista acea cota de 25% cheltuieli deductibile?
Deci 16% din suma totala - 25% din ea?
In urma cu aprx 2 luni am inregistrat la AJFP Arad un contract de inchiriere. O data cu el si declaratia 220 privind venitul estimat in care am calculat din totalul pretului obtinut din chirie am scazut 25% cheltuieli deductibile iar din suma rezultata (chirie neta) am calculat 16% impozit si 5,5% cass.

Nu am auzit sa se anuleze acea cota de 25% chelt. deductibile!

Cel mai bine sunati la administratia financiara la care apartineti la serviciul contribuabili persoane fizice si intrebati acolo.