avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1943 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venit din inchiriere teren
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venit din inchiriere teren

Buna ziua !
Doresc sa inchiriez un teren catre o firma cu 1000 lei pe luna.
Venitul meu net din salariu este de 1612 lei pe luna.
Ce obligatii am de plata catre stat si in ce suma ?
Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 29 Iulie 2014
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:54, 31 Iulie 2014
In termen de 15 zile de la semnare, depuneti un exemplar la finante impreuna cu declaratia 220. Apoi veti primi acasa decizia de impunere cu platile de facut in contul impozitului pe venit si contributiei de sanatate.
E vorba de impozit (16%) si contributie de asigurari sociale de sanatate, in cota de 5,5%.
Pentru ca acea chirie este in lei, nu mai depuneti anul urmator declaratia 200.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata impozit si taxe pfa Silvasanu Silvasanu Buna seara, Am o rugaminte la d-voastra: imi deschid in urmatoarele zile un PFA avand ca obiect de activitate producerea si comercializarea de obiecte ... (vezi toată discuția)
Impozit pentru o intreprindere individuala 19051972 19051972 Buna ziua, M-ar interesa si pe mine ptr o firma I.I. ce impozit are de plata pe trimestru pe domeniul constructii avand caen 4399 ? (vezi toată discuția)
Interprindere individuala Andrey23 Andrey23 Am fost la camera de comert am deschis un II am luat certificatul de inregistrare si cel constatator si as vrea sa stiu ce trebuie depus la finante si cum se ... (vezi toată discuția)