Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venit din inchiriere teren
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venit din inchiriere teren

Buna ziua !
Doresc sa inchiriez un teren catre o firma cu 1000 lei pe luna.
Venitul meu net din salariu este de 1612 lei pe luna.
Ce obligatii am de plata catre stat si in ce suma ?
Va multumesc.
george-neagu, moderator
In termen de 15 zile de la semnare, depuneti un exemplar la finante impreuna cu declaratia 220. Apoi veti primi acasa decizia de impunere cu platile de facut in contul impozitului pe venit si contributiei de sanatate.
E vorba de impozit (16%) si contributie de asigurari sociale de sanatate, in cota de 5,5%.
Pentru ca acea chirie este in lei, nu mai depuneti anul urmator declaratia 200.