Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reluare indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reluare indemnizatie somaj

Am intrerupt indemnizatia de somaj( la care aveam dreptul 1 an de zile) fiindca m-am angajat pe o perioada determinata de 2 luni.Conditiile la acest loc de munca sunt de asa natura incat ma tem in fiecare zi ca voi fi concediata inainte sa expire cele 2 luni si nu voi mai putea beneficia de somaj pentru restul de 6 luni din perioada initiala de 1 an.
Va rog sa-mi spuneti care sunt conditiile de concediere in decursul contractului pe perioada determinata pe care ar trebui sa mi le doresc( art. si litera) astfel incat sa ma pot intoarce la somaj pentru restul de 6 luni.
Multumesc
Incetarea raportului de munca in temeiul art. 31 alin.4 ind.1, 56 lit. e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul munci da dreptul angajatului de a benficia de somaj.
1. Daca ati incheiat un CIM pe perioada determinata (2 luni) perioada de somaj a fost suspendata pe aceasta perioada si se va relua, de unde a ramas, pana la incetarea de drept (art.56j din Codul muncii) a CIM.
2. Pentru a beneficia in continuare de indemnizatia de somaj va trebui sa stati la serviciu pana va inceteaza acest CIM.