Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Precontract Vanzare-Cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Precontract Vanzare-Cumparare

Am incheiat un precontract avand ca obiectul vanzarii un imobil si am primit un avans de 50000 de lei de la cumpatator. Am primit totusi intre timp o alta oferta mult mai consistenta din partea altui cumparator. Stiu ca se poate rezilia contractul amiabil cu acordul celor doua parti dar intrebarea mea e daca mai am alta cale sa reziliez contractul fara sa fiu nevoit sa platesc dublul avansului, cum este stipulat in precontract.

Multumesc anticipat.
Nu, pentru ca mi-e greu sa cred ca ar exista vreo claza in precontract pe care cumparatorul sa nu o respecte si care astfel sa conduca la o reziliere a sa de catre instanta de judecata .