Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale director la S.A.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

director la S.A.

o persoana fizica poate fi numita director la doua societati pe actiuni ? una din societati are ca actionar unic o unitate administrativ-teritoriala
16monica a scris:

o persoana fizica poate fi numita director la doua societati pe actiuni ?

Legea nr. 31/1990

Art. 153 ind.15
Directorii unei societăţi pe acţiuni nu vor putea fi, fără autorizarea consiliului de administraţie, directori, administratori, cenzori sau, după caz, auditori interni ori asociaţi cu răspundere nelimitată, în alte societăţi concurente sau având acelaşi obiect de activitate, nici exercita acelaşi comerţ sau altul concurent, pe cont propriu sau al altei persoane, sub pedeapsa revocării şi răspunderii pentru daune.

16monica a scris:

una din societati are ca actionar unic o unitate administrativ-teritoriala

Legea nr. 31/1990

Art. 10
(3) Numărul acţionarilor în societatea pe acţiuni nu poate fi mai mic de 2. Dacă societatea are mai puţin de doi acţionari pe o perioadă mai lungă de 9 luni, orice persoană interesată poate solicita instanţei dizolvarea societăţii. Societatea nu va fi dizolvată dacă, până la rămânerea irevocabilă a hotărârii de dizolvare, numărul minim de acţionari este reconstituit.