Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Interdictie administratori de a desfasura comert ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Interdictie administratori de a desfasura comert similar - Legea 31

Art. 197 (2) Administratorii nu pot primi, fără autorizarea adunării asociaţilor, mandatul de administrator în alte societăţi concurente sau având acelaşi obiect de activitate, nici să facă acelaşi fel de comerţ ori altul concurent pe cont propriu sau pe contul altei persoane fizice sau juridice, sub sancţiunea revocării şi răspunderii pentru daune.

Acest art se aplica si administratorilor din SA? Sau la SA aceasta interdictie este valabila doar pentru persoanele care au functie de director?
Bună ziua.

Art. 153 indice 15 din Legea 31 prevede:
Directorii unei societăţi pe acţiuni, în sistemul unitar, şi membrii directoratului, în sistemul dualist, nu vor putea fi, fără
autorizarea consiliului de administraţie, respectiv a consiliului de supraveghere, directori, administratori, membri ai
directoratului ori ai consiliului de supraveghere, cenzori sau, după caz, auditori interni ori asociaţi cu răspundere
nelimitată, în alte societăţi concurente sau având acelaşi obiect de activitate, nici nu pot exercita acelaşi comerţ sau
altul concurent, pe cont propriu sau al altei persoane, sub pedeapsa revocării şi răspunderii pentru daune.
Acest art. se refera la directorii societatii, care pot fi sau nu administrator. Eu vreau sa stiu daca aceasta interdictie se aplica administratorilor unui SA, car nu au calitatea de directori.
Multumesc