Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Conflict de interese
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Conflict de interese

Buna ziua,intrebarea mea ar fii,daca sunt administratorul unei firme 100 % in proprietatea unei comune (Primarie),pot sa fiu actionar si sa am functie la intr-o firma care are activitate similara?Multumesc anticipat
legea 31/1990 a sociatatilor......
Art. 82. - (1) Asociaţii nu pot lua parte, ca asociaţi cu răspundere nelimitată, în alte societăţi concurente sau având acelaşi obiect de activitate, nici să facă operaţiuni în contul lor sau al altora, în acelaşi fel de comerţ sau într-unul asemănător, fără consimţământul celorlalţi asociaţi.
Art. 197. - (2) Administratorii nu pot primi, fără autorizarea adunării asociaţilor, mandatul de administrator în alte societăţi concurente sau având acelaşi obiect de activitate, nici să facă acelaşi fel de comerţ ori altul concurent pe cont propriu sau pe contul altei persoane fizice sau juridice, sub sancţiunea revocării şi răspunderii pentru daune.
Multumesc pentru raspuns,dar eu nu vreau sa fiu administrator la o alta firma,numai actionar si daca se poate,angajat