Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune insuficient timbrata; poate fi invocata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune insuficient timbrata; poate fi invocata aceasta exceptie in apel?

S-a platit pentru o actiune in pretentii o taxa initiala de timbru, iar pe parcursul procesului s-a intocmit un raport de expertiza contabila, care stabilea ca valoarea pretentiilor reclamantului este mai mare. Reclamantul si-a insusit acest raport, si a solicitat obligarea paratilor la plata acelei sume. Cererea aceasta s-a facut la ultimul termen, cand s-a judecat cauza, fara ca instanta sa pune in vedere reclamantului sa completeze taxa de timbru. De asemenea, nici unul dintre parati nu a ridicat aceasta problema.

S-a dat castig de cauza reclamantului.
In apel, la al doilea sau al treilea termen, poate fi invocata exceptia netimbrarii?

Ce ar trebui sa faca instanta: sa anuleze cererea reclamantului, de la fond, ca netimbrata, sau poate pune in vedere acestuia sa completeze taxa de timbru?

Ar fi legal sa dea posibilitatea intimatului-reclamant sa plateasca acum diferenta pe care nu a platit-o la fond? In conditiile in care instanta de fond nu i-a cerut acest lucru?

loki, utilizator
Din punctul meu de vedere instanta respinge apelul ca nefondat .Reclamantul are posibilitatea de a formula o noua actiune , intrucat hotararea prin care s-a respins actiunea ca insuficient timbrata nu are putere de lucru judecat in ceea ce priveste fondul pricinii .Daca datele dvs. sunt corecte asta ar fi solutia .
Pentru userul alex9ys

Recursul va fi respins.
Acest lucru nu inseamna ca respectiva persoana nu poate sa mai formuleze o alta actiune in pretentii impotriva dvs...dupa acest recurs...:((

Av. Cermak
Persoanei care v-a dat in judecata ii va fi respins recursul.

Asta nu inseamna ca nu poate promova o noua actiune, intrucat nu a avut loc o judecata pe fondul cauzei.
Da, asta asa este.