Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare cim in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare cim in perioada de proba

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma indrumati in urmatoarea problema:
- am angajat o persoana cu cim, a venit o zi, dupa care a spus ca ea nu se mai poate adapta la meseria respectiva, iar a doua zi nu a mai venit.
- cum se procedeaza in acest caz?
- se duce revusal cu 31/4 la itm? si ce mai trbuie dus la itm?
- se face decizie?

Multumesc anticipat
Se poate si fara decizie dar atunci notificarea sa aiba numar de inregistrare de la angajator si semnatura salariatului de luare la cunostinta.
Multumesc.=D>
Pana acum asa procedam si eu si imi pare foarte corect, dar nu stiu de ce acel inspector nu a fost de acord cu notificarea in cazul in care acel angajat vine doar o zi si nu-l mai vedem .Trebuie sa procedam ca in cazul desfacerii contractului deisciplinar. Angajatul trebuie sa se prezinte la firma sa dea o declaratie, sau sa intocmeasca notificarea,( pana aici ok), iar daca nu vine ii desfacem disciplinar.
Nu stiu ce sa zic, ce parere aveti despre acest rationament? Este corect?
Eu asi fi desfacut cu o simpla notificare cim, daca in data x nu s-ar fi prezentat angajatul pentru explicatii.

O zi buna tuturor.
Eu am incetat c.i.m. numai prin notificari in cazul prevazut de art.31 alin.4 ind.1 C.mun. si nu am intampinat probleme la ITM.
Multumesc.
Voi proceda si eu asa in viitor.
O zi buna.