Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SUPRAINCHIRIERE SPATIU COMERCIAL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SUPRAINCHIRIERE SPATIU COMERCIAL

Vreau sa inchiriez un spatiu care e potrivit activitatii mele, numai ca acel spatiul este inchiriat de o societate direct de la proprietar. Sunt cam in jur de 100 de metri patrati. Cel care la inchiriat la impartit in mai multe incaperi (toata investitia a fost suportata de chirias). In momentul de fata acesta foloseste numai o singuura incapere. Noi vrem sa inchiriem o incapere de aprox. 30 de metri patrati. Chiriasul este de acord sa inchirieze pentru a-si scoate investitia. Intrebarile mele sunt:
1. Ce fel de contract ar trebui sa inchei cu chiriasul?
2. Are voie sa suprainchirieze acel spatiu?
3. Trebuie discutat si proprietarul spatiului daca este de acord?
4. Daca sa presupunem ca fac contract de inchiriere cu chiriasul, peste un an el da faliment sau vrea sa plece de acolo. Cu mine cum ramane? Trebuie sa plec si eu?
5. Ce ma sfatuit sa fac in acest caz?
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~