avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa si loc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa si loc

Am mostenit de la parinti o casa si un teren de 1000 m2.ca acte am:titlu de mostenitor,testamentul prin care mama mea a dobindit proprietea de la unchiul ei ,si actul de vinzare prin care unchiul ei a cumparat terenul si casa.acum am facut o masuratoare topometrica si a rezultat ca un vecin a intrat pe pamintul meu cu 100 m2.m-ar putea ajuta cineva?
Cel mai recent răspuns: Adriana Olteanu , Avocat 15:51, 23 Martie 2011
In cazul in care prin certiifcatul de mostenitor, sunteti indicat ca fiind proprietar al terenului respectiv, introduceti in justitie impotriva vecinului respectiv actiune in revendicare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rectificare act proprietate? paul1957 paul1957 Am mostenit de la parinti un teren. Mama il avea mostenire de la parintii ei. Actul de proprietate din 1970 este pentru 1000 de m2. Este si o schita ... (vezi toată discuția)
Rol diminuat din greseala? mariamihalache mariamihalache Tatal meu a primit de la mama sa, cand s-a insurat in 1959, o parcela de 1800 m2 pe care i s-a facut rol. Cand s-au facut acte de proprietate prin 1991, s-a ... (vezi toată discuția)
Corectare act proprietate paul1957 paul1957 Am mostenit de la parinti un teren. Mama il avea mostenire de la parintii ei. Actul de proprietate din 1970 este pentru 1000 de m2. Este si o schita ... (vezi toată discuția)