Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii fond de garantare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

fond de garantare

buna ziua!
care este, va rog frumos, baza de calcul pt fondul de garantare?
1.depinde de context
2. conform art. 2 alin. (3) lit. a) din Ordonanţa Guvernului nr. 39/1996, republicată, prin depozit se înţelege: “orice sold creditor, inclusiv dobânda datorată, rezultat din fonduri aflate într-un cont sau din situaţii tranzitorii derivând din operaţiuni bancare curente şi pe care instituţia de credit trebuie să îl ramburseze, potrivit condiţiilor legale şi contractuale aplicabile, precum şi orice obligaţie a instituţiei de credit evidenţiată printr-un titlu de creanţă emis de aceasta, cu excepţia obligaţiunilor prevăzute la alin. (6) al art. 159 din Regulamentul nr.15/2004 al Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare.”
Daca va referiti la fondul de garantare creante salariale, acesta este de 0.25% din fondul de salarii lunar